Notice
  • The was a problem converting the source image.
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/galleries/Schools Cup Final 2018

NISFA Top Banner

Log in

Schools Cup News (39)

Schools Finals Day

St Columb’s College were arguably the big winners on the NISFA Schools’ Cup Finals Day with wins in the Under-13 and Under-16 cup competitions.

During an action-packed day at the Ballymena Showgrounds complex yesterday the Derry-Londonderry school defeated Belfast school Aquinas 4-0 in the Invitational U13 Cup. Two goals from Oran Kelly either side of a Jack McFeely strike put them in the driving seat. And Paul Keogh completed the scoring in added time. 

The St Columb’s U16 team also triumphed in style, easing past Belfast school De La Salle 3-0 in the NISFA U16 Cup decider, which was the showpiece final of the day. 

After a goalless first half the game sparked into life when Ben Wilson was upended inside the box. He picked himself up and slotted the penalty into the bottom corner. 

They were two up with six minutes remaining when Kai Hegarty scored with a long range shot. The victory was complete when Ryan McCaul hit the net in added time.

Meanwhile, the U12 Cup was won on penalties after Lurgan Junior High and St Malachy’s College (Belfast) were locked at one apiece after extra time. Lurgan Junior High goalkeeper Frazer Cunningham scored the decisive spot kick to take the trophy back to Co Armagh.

In the U12 Plate Larne High defeated Abbey Community College (Newtownabbey) 2-1, while St Patrick’s Academy (Lisburn) were the winners of both Small Schools competitions, defeating Rathfriland High School 2-1 in the Small Schools U13 Cup decider and near neighbours Lisnagarvey High School 2-1 after extra time in the U15 Small Schools Cup final.

In the final game of the day Saint Pius X College (Magherafelt) defeated Banbridge Academy 3-0 in the U16 Plate decider. 

 

{gallery}Schools Cup Final 2018{/gallery}

2017/18 U18 Danske Bank Schools Cup

 

Danske Bank Schools Cup   2018/19       First Round 
             
Aquinas  v NRC (Coleraine)   St Josephs Boys Derry  p1-1 South West College
Oakgrove College  3-5 Cullybackey College   Carrick Grammar  0-3 SRC (Newry)
Impact Training  v Mercy College   SERC (Lisburn) 7-3 Wellington College
Banbridge Academy  v Sperrin College    Lisneal  1-3 Rathmore 
St Mary's CBGS 6-1 Methodist College    Slemish College v SRC (Armagh)
Christian Brothers GS (Omagh) v RBAI    St Michael's (Enniskillen) 0-3 Ballyclare Secondary 
St Colm's (Twinbrook) v Shimna Integrated College   St Louise's Comprehensive 5-1 Campbell College
Trinity College v St Louis (Ballymena)   Dromore High  v SRC (Lurgan)
Larne High  v Lagan College   Regent House  v St Colman's (Ballynahinch)
St Patrick's College (Dungannon) 4-10 NRC (Magherafelt)   Cambridge House  v Belfast Royal Academy
Foyle College  v CBS (Glen Road)        
             
             
             
             
Final             
St Columb's College 2-1 St Patrick's (Downpatrick)   Seaview    
             
Semi Final             
St Columb's College  2-1 Enniskillen Royal    Holy Cross  0-1 St Patrick's GS (Downpatrick)
             
Quarter Final             
Belfast Met  1-1p St Patrick GS (Downpatrick)   Hazelwood  0-6 Enniskillen Royal
Holy Cross  2-1 Bangor Academy    St Columb's College  3-0 Strabane Academy
             
             
Fourth Round             
South West College   1-4 St Patrick's GS (Downpatrick)   Strabane Academy  4-2 Rathmore 
Belfast Royal Academy  1-4 St Columb's College    Belfast Met  7-0 St Mary's CBGS
St Malachy's College 0-3 Bangor Grammar   St Patrick's Academy 2-4 Enniskillen Royal
Foyle College  0-3 Holy Cross Strabane    Lismore  1-1p Hazelwood 
             
Third Round             
Boys Model 0-1 Rathmore    Portadown College 3-5 St Mary's CBGS
Banbridge Academy  2-2 p Belfast Royal Academy    Edmund Rice College  2-2 p Strabane Academy 
NRC 0-4 Bangor Grammar    SRC (Armagh) 1-4 St Malachy's College 
Enniskillen Royal GS 4-1 St Joseph's Boys Derry   Larne High  2-5 St Patrick's GS (Downpatrick)
St Louis (Ballymena) 0-3 Hazelwood    South West College  3-0 Grosvenor 
St Patrick's Academy (Dungannon) 0-5 NWRC (Derry)   Belfast Metropolitan College  4-2 Trinity College (Belfast)
Ashfield  2-4 Holy Cross (Strabane)   RBAI  2-3 Lismore 
St Columb's College  3-0 O.L & St Patrick's    Foyle College  p2-2 Lagan College 
             
             
             
Second Round             
Wellington College 1-4 Bangor Grammar    Banbridge Academy  2-0    Rainey Endowed 
NRC (Magherafelt)  3-5 Trinity College   St Malachy's  7-2     Methodist College
St Patrick's GS (Downpatrick) 4-1 De La Salle    Laurelhill 2-2 NRC (Coleraine)
St Patrick's Academy (Dungannon) 2-1 Slemish College   Ballyclare Secondary  0-3 Hazelwood 
Lismore  3-0      St Colm's (Draperstown)   South West College 4-2 SRC (Newry)
Larne High 5-1 Impact Training School   Colaiste Feirste 1-3 Belfast Royal Academy 
Portadown College 2-1 Christian Brothers GS (Omagh)   St Colm's (Twinbrook) 0-5 Foyle College
Bangor Academy  1-3  Strabane Academy    Regent House 0-3 Enniskillen Royal GS
             
First Round            
             
Banbridge Academy  2-1 St Patrick's College    Portadown College  3-1  SERC (Lisburn)
Hazelwood  1-0 Aquinas    Belfast Royal Academy  6-0 Glengormley 
St Louise's Comprehensive 4-4 Ballyclare Secondary    NRC (Newtownabbey) 4-6 St Colm's (Twinbrook)
Carrick Grammar 3-6 Wellington College   Laurelhill 6-0 Corpus Christi
Colaiste Feirste  1-0 Campbell College   St Colm's (Draperstown) 4-3 Dromore High
Castlederg  1-3 Methodist College   Slemish  9-0 St Joseph's College (Belfast)
Cullybackey College 0-5 South West College   Omagh Academy  1-7 St Malachy's College
Oakgrove College 1-4 De La Salle (Belfast)   CBS (Glen Road) 0-2 Trinity College (Belfast)
NRC (Magherafelt) 5-2 Ballymena Academy   St Pius X (Magherafelt) 4-8 St Patricks Academy (Dungannon)
BYE v Bangor Academy   Strangford College 0-8 Bangor Grammar
             

2018/19 U16 School Cup Fixtures

U16 Cup 2018/19   First Round         
St Colm's (Twinbrook)  v St Colmans (Ballynahinch)    St Columba's (Portaferry)  0-1 Christian Brothers GS (Omagh)
Foyle College v Trinity College (Belfast)   Rathmore  5-0 St Patrick's & St Brigids (Claudy)
RBAI  v Lagan College    Abbey Community College 6-2 Devenish College
Omagh Academy  3-0 Fort hill    St Killians College  v Mercy College 
Carrick Grammar  3-0 Oakgrove College   Edmund Rice College 3-0 Omagh High
Cambridge House  v Methodist College    Integrated College Dungannon 1-6 Nendrum College 
Wellington College  v Grosvenor Grammar    St Conor's College  3-5 Campbell College 
Dalriada  2-0 Colaiste Feirste    Ballymena Academy  8-2 Cullybackey College 
CBS (Glen Road)  0-3 De La Salle (Downpatrick)   Newry High  2-0 Breda Academy 
St Marys (Magherafelt) 0-3 St Patrick's (Lisburn)        
             
    Second Round          
             
RBAI or Lagan College  v Priory College    St Josephs Boys Derry  v CBS (Glen Road) or De La Salle (Downpatrick)
Christian Brothers GS (Omagh)  v Newry High or Breda Academy    Shimna Integrated College  v Lisnagarvey 
Abbey Community College or Devenish College  v Parkhall College    Lismore  3-1 Omagh Academy
Dromore High  v Foyle College or Trinity College    St Pius X (Magherafelt) v St Conor's College or Campbell College 
Cambridge House or Methodist College  v Lumen Christi College    Dalriada or Colaiste Feirste  v Ballymena Academy or Cullybackey
Rathmore or St Pat's & St Brigid's (Claudy)  v Integrated College Dungannon or Nendrum    St Killian's College  v St Colm's (Twinbrook) or St Colman's (Ballynahinch)
Wellington College or Grosvenor  v Carrick Grammar or Oakgrove College    Regent House  v St Joseph's College (Belfast) 
St Mary's (Magherafelt) or St Patrick's (Lisburn)  v Edmund Rice College or Omagh High    Banbridge Academy  0-2 Glengormley 
             
             

 

 

First Round             
             
Ballymena Academy  0-4 Fivemiletown    Banbridge Academy  0-5       Dromore High 
Edmund Rice College  3-0       St Colm's (Draperstown)    St Colm's (Twinbrook)  3-7 Limavady Grammar 
Lagan College  7-1 Strabane Academy    St Pius X (Magherafelt)  2-4 St Michael's (Enniskillen) 
Ashfield  7-3 CBS (Glen Road)    Campbell College  3-0 Corpus Christi 
Methodist College  2-6 RBAI    Laurelhill  9-0 Strangford College
Colaiste Feirste  3-5 Abbey Community College         
             
Second Round             
             
Ashfield Boys 3-0 Integrated College Dungannon   Abbey Community College 1-4 Dalriada 
Lagan College 2-1 Foyle College    St Joseph's (Donaghmore)  0-0 Christian Brothers GS (Omagh) 
Forthill 2-0 Nendrum College    Rathmore   3-0 St Patrick's College (Ballymena) 
Laurelhill  3-0 Devenish College    Oakgrove College   2-3 Enniskillen Royal GS 
Campbell College  1-3 Lumen Christi College    Dromore  2-1 Edmund Rice College
St Michael's (Enniskillen) 4-0 Fivemiletown    St Malachy's College  5-0 Carrick Grammar 
St Louis (Ballymena)  4-1 Glengormley     St Killian's College   3-0 Wellington College 
Omagh Academy  0-8 RBAI     Cambridge House   3-2 Limavady Grammar
             
Third Round             
             
Holy Cross Strabane 2-0  O.L & St Patrick's   St Louis (Ballymena) 2-6 St Patrick's GS (Downpatrick)
Dalriada 0-3 St Malachy's College   Craigavon Senior High 6-0 RBAI
Rathmore v Ashfield    St Columb's College 11-1 St Joseph's Donaghmore
Cambridge House 2-0 St Joseph's Boys Derry   St Michael's Enniskillen 5-0 Fothill
St Pats & St Brigid's Claudy 1-7 Enniskillen Royal GS   Dromore High 0-3 De La Salle (Belfast)
Laurelhill  8-1 Larne High   Bangor Academy  3-0 Lagan College
Ballyclare Secondary 2-1 De La Salle (Downpatrick)    Portadown College  7-0 Lumen Christi College
St Joseph's College (Belfast) v Boys Model    St Killian's College 2-1 Grosvenor 
             
Fourth Round             
             
St Killian's College  2-2p St Michael's (Enniskillen)   Bangor Academy  1-3 Portadown College
Craigavon Senior High 2-3  De La Salle (Belfast)   St Patrick's GS (Downpatrick)  2-4 St Columb's College 
St Malachy's College  1-0 Rathmore    Laurelhill   1-0 Holy Cross (Strabane)
Cambridge House   3-7 Boys Model   Ballyclare Secondary   1-4 Enniskillen Royal GS
             
Quarter Final            
St Columb's College 4-1 St Michael's (Enniskillen)   De La Salle  2-1 Portadown College 
Enniskillen Royal GS 3-1 Laurelhill    Model  2-2p St Malachy's
             
 Semi Final             
 De La Salle  3-0  Enniskillen Royal   St Columb's College   4-2 St Malachy's College  
             
Final             
De La Salle  0-3 St Columb's College    Ballymena Showgrounds    18th April 

 

 

2018/19 U12 Schools Cup Fixtures

U12 Cup 2018/19   First Round         
Parkhall College  v Lisneal    Glengormley  0-7 St Patricks GS (Downpatrick)
Killicomaine  v Foyle College   CBS (Glen Road)  6-1 Fivemiletown College 
St Patricks & St Brigids (Claudy) v Colaiste Feirste   Cullybackey  5-0 Carrick Grammar 
Omagh High  p2-2 Hazelwood    Enniskillen Royal GS v St Conor's College 
Breda Academy  v Ballyclare Secondary        
             
     Second Round         
             
De La Salle (Downpatrick)  Wellington College     Shimna Integrated College  St Colm's (Twinbrook)
New-bridge Integrated  v CBS (Glen Road)   Cambridge House  3-0 St Colman's (Ballynahinch) 
Lagan College  5-0 Mercy College    Nendrum College  v Abbey Community College
Enniskillen Royal or St Conor's  v Priory College    Larne High  v Oakgrove College 
Dromore High  v St Patricks (Downpatrick)   Lismore  v Lumen Christi 
Killicomaine / Foyle College  v Edmund Rice    Parkhall College or Lisneal  v Castlederg 
Omagh High  v St Joseph's College    Cullybackey v Trinity College 
Laurelhill  v St Patrick's & St Brigids / Colaiste Feirste    St Kevin's College  v Breda Academy / Ballyclare Secondary
             
             

 

 

First Round            
             
St Colm's (Twinbrook)  2-4     Castlederg    Lagan College  2-1 Abbey Community College
Omagh High  2-5 Trinity College   Lismore  2-3     Parkhall 
Larne High  2-5 Breda Academy   Lumen Christi College  3-0 Cambridge House 
             
Second Round             
             
Hazelwood  0-3 Newbridge Integrated   Breda Academy  0-3 Corpus Christi 
Parkhall 8-0 Strangford College    Integrated College Dungannon 12-0 Oakgrove College 
De La Salle (Downpatrick)  p4-4 St Patricks (Dungannon)    Castlederg 5-3 Dromore High 
Enniskillen Royal GS  3-2 Ballyclare Secondary    Cullybackey College 1-4 Glengormley 
St Joseph College (Belfast)  0-6 Carrick College    St Louis (Ballymena)  3-0 St Pats & St Brigid's (Claudy) 
Lumen Christi College

2-4

Lisneal    Nendrum College  0-6 Rathmore
Priory College  1-6 St Killian's College    Trinity College (Belfast) 4-1 CBS (Glen Road)
Colaiste Feirste  1-2 De La Salle (Belfast)   Strabane Academy  3-0 Lagan College 
Carrick Grammar  0-2 Laurelhill         
             
 Third Round             
             
Lisneal  0-4 Holy Cross (Strabane)   De La Salle (Downpatrick) 1-7 Bangor Academy
O.L & St Patrick's 1-0 St Columb's College   Christian Brothers GS (Omagh) 6-2 Enniskillen Royal GS
Integrated College Dungannon 5-1 Ashfield    Glengormley  1-1p Lagan College
New-Bridge Integrated  1-4 Model    St Killian's College 2-1 Aquinas
Devenish College 1-1p Clounagh   St Pat's & St Brigid's (Claudy) 0-9 Lurgan Junior High
St Malachy's College 3-0 Carrick College   Castlederg  0-5 St Joseph's (Londonderry)
Trinity College (Belfast) 1-2 Rathmore    Edmund Rice College 1-1p Laurelhill 
Killicomaine  1-3 De La Salle (Belfast)   Parkhall 3-8 Breda Academy 
             
Fourth Round             
             
Laurelhill  v Lurgan Junior High    Breda Academy  0-6 Holy Cross (Strabane)
De La Salle (Belfast) 5-2 Clounagh    Christian Brothers GS (Omagh) 3-0 Lagan College
Model  2-0 Castlederg or St Joseph's   St Malachy's College  3-1 O.L. & St Patrick's
Intergrated College Dungannon 11-0 St Killian's College    Rathmore  5-3 Bangor Academy 
             
Quarter Finals             
             
Christian Brothers GS (Omagh) 0-1 Lurgan JHS    De La Salle (Belfast) 2-4 Holy Cross (Strabane)
Rathmore  1-4 St Malachy's   Integrated College Dungannon 7-2 Model 
             
Semi Final             
             
Holy Cross (Strabane) 4-4p St Malachy's College    Integrated College Dungannon 0-0p Lurgan Junior High 
             
Final             
St Malachy's College  2-2 p Lurgan Junior High         

2017/18 U14 Schools Cup Fixtures

U14 Cup 2018/19     First Round         
Trinity College (Belfast) 1-7 St Ronan's (Lurgan)   Oakgrove College  1-4 Rathmore 
Banbridge High v Saintfield    Ballyclare High 10-0 Castlederg
Ballyclare Secondary  v Lurgan Junior High    Devenish College  2-0 New-Bridge Integrated 
Integrated College Dungannon 3-5 Omagh High    St Columba's (Portaferry) 0-5 St Patrick's (Lisburn)
St Conor's College  v St Pius X (Magherafelt)   Foyle College  v St Michael's (Enniskillen)
Larne High  v Colaiste Feirste    St Josephs College (Belfast)  v Carrick Academy 
Shimna Integrated    Enniskillen Royal GS   Killicomaine  3-2 Dromore High 
Lumen Christie College  4-1 De La Salle (Downpatrick)   St Killians College  v CBS (Glen Road)
Wellington College  v Hazelwood    Kilkeel  9-0 Mercy College 
St Patrick's & St Brigids College  2-5 De La Salle (Belfast)   St Marys CBGS  6-0 Lisneal 
Breda Academy  v St Colms (Twinbrook)        
             
    Second Round         
             
Tandragee JHS  3-0 Glengormley   St Columba's (Portaferry) or St Patrick's (Lisburn) v Foyle College v St Michael's (Enniskillen) 
Cambridge House  v Kilkeel or Mercy College   Integrated College Dungannon or Omagh High  v Oakgrove College or Rathmore 
Aquinas or St Colm's (Twinbrook) v St Patrick's College (Dungannon)    St Colman's (Ballynahinch)  v Nendrum College 
St Kevin's College  v Wellington College or Hazelwood    Larne High or Colaiste Feirste  v Killicomaine or Dromore
St Conor's College or St Pius X (Magherafelt) v Ballyclare High or Castlederg    Trinity College (Belfast) or St Ronan's (Lurgan)  v Abbey Community College 
St Mary's CBGS or Lisneal  v Banbridge High or Saintfield    Ballyclare Secondary or Lurgan Junior High  v Devenish College or New-Bridge Integrated 
Lumen Christi College v De La Salle (Belfast)    Priory College  v Fivemiletown
Shimna Integrated College or Enniskillen Royal GS v St Joseph's College (Belfast) or Carrick Academy        

 

 

 

 

2017/18    First Round         
CBS (Glen Road) 0-7       Breda Academy   Colaiste Feirste 2-5 Lismore 
St Joseph's College (Belfast)    3-7 Parkhall College   Oakgrove College 5-1       Nendrum College
Carrick College  6-2 Abbey Community College    Lumen Christi College  5-1 De La Salle (Downpatrick)
Kilkeel 1-2 Dalriada   St Killian's College  3-0 St Colm's (Twinbrook)
Newbridge Integrated  1-2 Devenish College    St Pat's & St Brigid's (Claudy)  3-3p Larne High 
Hazelwood  3-0 Saintfield    Trinity College (Belfast)  6-0 Cambridge House 
Ballyclare High 3-0 Lisnagarvey   Strabane Academy  0-7 Ballyclare Secondary
             
Second Round            
Oakgrove Collge 0-3 Ballyclare High   Lisneal  4-2 Enniskillen Royal GS
St Killian's College 3-0 Glengormley    De La Salle (Belfast) 3-1 Parkhall College 
Strangford College  0-5 Omagh High   Integrated College Dungannon 2-7 Lagan College 
Carrick College 3-6 Trinity College (Belfast)   Corpus Christi 0-1 Cullybackey 
Breda Academy  2-3 Lurgan Junior High School    Devenish College  1-6 Ballyclare Secondary
Fivemiletown  0-7 Lumen Christi College   Christian Brothers GS (Omagh)  3-0 Hazelwood
 St Pius X (Magherafelt)  2-3 Priory College     Dalriada   3-0 Larne High  
Lismore  5-0 Castlederg     Foyle College   9-1 St Louis (Ballymena) 
             
Third Round             
             
Clounagh 5-6 St Columb's College   Dromore High 0-3 Model 
Lisneal  p3-3 St Malachy's College   Carrick Grammar  1-5 O.L & St Patrick's
Killicomaine  2-2p St Joseph's (Londonderry)   Lismore  1-2 Bangor Academy
Lagan College  8-5 Edmund Rice College   Lurgan Junior High 2-1 Holy Cross (Strabane)
Lumen Christi College 3-2 Dalriada   Ballyclare Secondary  1-5 Ashfield 
De La Salle (Belfast)  7-0 Omagh High   Foyle College  3-0 Laurelhill
Cullybackey College 2-1 Trinity College    Ballyclare High  2-0 Rathmore 
St Killian's College  0-5 Christian Brothers GS (Omagh)   St Patrick's GS (Downpatrick) 1-3 Priory College
             
Fourth Round             
St Columb's College 7-3 Foyle College   Ashfield  0-5 O.L. & St Patrick's
St Joseph's (Londonderry) 5-0 Lumen Christi College   Bangor Academy 2-1 Ballyclare High
De La Salle (Belfast) 2-3 Cullybackey College   Priory College  4-7 Christian Brothers GS (Omagh)
Lagan College 2-1 Lurgan Junior High   Model  6-4 Lisneal 
             
Quarter Finals             
             
Bangor Academy  2-3 St Columb's College    St Joseph's (Londonderry)  0-5 O.L. & St Patrick's 
 Model  2-3  Christian Brothers GS (Omagh)     Lagan College  3-1 Cullybackey College 
             
Semi Final             
St Columb's College 4-1 Lagan College    Our Lady & St Patricks  4-0 Christian Brothers GS (Omagh)
             
Final             
Our Lady & St Patrick's  1-0 St Columb's College     Brandywell     

Grosvenor retain Danske Bank Schools Cup

A gritty display saw Grosvenor Grammar retain the Danske Bank Northern Ireland Schools’ Cup today.

The east Belfast school’s direct approach proved more effective as they secured a 3-1 victory after extra-time over St Columb’s College at Seaview.

Their opponents from Derry-Londonderry enjoyed the bulk of the possession, and produced some scintillating football at times, but the Grosvenor attacking force of Stuart Nelson, Conor Kernohan and Josh Kelly ultimately made the difference.

The Grosvenor back four also played their part in the cup success, especially centre backs Lewis Cunningham and Daniel Larmour, who produced a series of fine tackles to repel the St Columb’s attack.

Afterwards Grosvenor head coach Darren Tomkins was full of praise for his side.

“St Columb’s were a very good side. We stuck at it well though and had good discipline and a good shape. We worked hard and the boys deserve an awful lot of credit. We are absolutely delighted to have won two in a row,” he said. The first chance of the U18 final fell to Grosvenor’s Josh Kelly, who headed narrowly wide from a corner.

Then St Columb’s midfielder Jack Malone curled a shot just wide in the 6th minute, while lively St Columb’s striker Matty Doherty’s shot from distance soared over the bar.The St Columb’s midfield trio of Seamus Quinn, Malone and Nathan McEneff, along with Doherty and rampaging full-back Matthew Kirk, were imposing themselves on the game at this stage with some neat inter-play.

On 30 minutes impressive St Columb’s centre back Conal Fagan shot just over from the edge of the area and minutes later St Columb’s keeper Gareth Muldoon made a comfortable save from a Kelly snapshot. Then Kirk found himself clear in the box for St Columb’s but he shot over the top and on the stroke of half-time Grosvenor midfielder Kurtis Elliott scooped an effort over the bar.On 50 minutes the deadlock was broken. Kelly fed Nelson down the right and his deflected shot eventually fell into the path of Kernohan, who nodded home from close range.

The Derry side were level four minutes later, however. Doherty produced a superb defence-splitting pass to Joe McCartie who was upended by Grosvenor keeper Tim Larmour inside the penalty area as he raced towards goal. And Doherty stepped up to coolly slot home the spot kick.On 63 minutes Grosvenor’s Kernohan produced a great delivery from a free-kick which defender Larmour headed inches wide.

With six minutes of normal time remaining Muldoon had to be at his sharpest to deny Grosvenor captain Nelson. Kernohan produced an incisive pass to send Nelson clear but Muldoon raced off his line to smother his effort.

In added time St Columb’s forced a series of corners. The Grosvenor defence stood firm, although St Columb’s sub Ciaran Deery had a half-chance which he scooped over the bar.The Kelly-Kernohan-Nelson combo really came to the fore in extra time. In the first 10-minute period Kernohan picked out Kelly inside the box but he headed straight at the keeper.

That could have been a costly miss but Kelly made amends five minutes into the second period of extra time. Kernohan won the ball in midfield and slipped in Matt Tumilson who in turn found Kelly. The striker then evaded a challenge and rounded the St Columb’s keeper before neatly finishing from 10 yards to make it 2-1.

Three minutes later, and with just two minutes to go, Grosvenor made sure of victory. Kernohan, who was voted man of the match, produced another neat pass, this time to Nelson and the captain raced through to fire the ball past the onrushing Muldoon into the bottom corner of the net.

NI Small Schools U13 Cup

First Round    2017/18      
           
St Patrick's (Dungiven)   St Aidan's (Derrylin) St Colman's (Ballynahinch) 3-0 Corpus Christi
           
Byes          
           
Drumglass    Fivemiletown Newtownhamilton    Rathfriland 
St Colmcille's (Crossgar   St Patrick's (Lisburn)      
           
Quarter Finals           
           
Rathfriland  p2-2 Newtownhamilton Fivemiletown 5-5p St Aidan's (Derrylin)
St Patrick's (Lisburn) 5-0 St Colmcille's (Crossgar) Drumglass  5-2 St Colman's (Ballynahinch)
           
Semi Finals           
           
St Patrick's (Lisburn)   St Aidans  Drumglass 4-5 Rathfriland 
           
Finals           
St Patrick's (Lisburn)  2-1 Rathfriland       
           
First Round     2016/17      
           
St. Colman's (Ballynahinch) v W St. Mary's (Irvinestown) St. Colmcille's (Crossgar) 1-7 Fivemiletown
St. Patrick's (Dungiven) 0-8 Devenish College Newry High School 3-0 Castlederg
Aughnacloy College 4-0 Newtownhamilton      
           
Byes;          
Corpus Christi          
St. Patrick's (Lisburn)          
Rathfriland          
           
Quarter Finals;          
           
 Fivemiletown (p) 1-1 Devenish College St. Colman's (Ballynahinch)  6-3 Rathfriland
St. Patrick's (Lisburn) 1-0 Newry High School Corpus Christi 6-0 Aughnacloy College
           
 Semi Final           
St Patricks (Lisburn)   Fivemiletown  Corpus Christi   St Colman's (Ballynahinch)
           
Final           
St Colmans  2-1 St Patricks (Lisburn)      

NI Small Schools U15 Cup

First Round    2018      
           
Corpus Christi  3-0 St Aidan's (Derrylin) St Colman's (Ballynahinch) 0-5 Lisnagarvey 
St Patrick's (Lisburn) 2-0 Fivemiletown  St Patrick's (Dungiven) 8-0 Rathfriland
St Paul's (Kilrea) 3-0 St Colmcille's (Crossgar) Newry High School 2-2p St Joseph's (Donaghmore
           
Bye           
Dominican College   St Colm's (Draperstown)      
           
 Quarter Finals           
           
 St Josephs  0-1  St Patricks (Dungiven)  St Colm's (Draperstown)  0-5  Lisnagarvey 
           
 St Pauls (Kilrea)  1-6 Corpus Christi    Dominican   1-2 St Patricks (Lisburn) 
           
Semi Final           
           
Corpus Christi  0-3 Lisnagarvey  St Patrick's (Lisburn)   St Patrick's (Dungiven)
           
Final          
           
St Patrick's (Lisburn)  2-1 Lisnagarvey       
           
First Round           
           
Dominican College v W St Mary's (Irvinestown) St Colmcille's Wv Fivemiletown
Corpus Christi 1-2 St. Patrick's (Lisburn) St. Joesph's (Donaghmore) 3-1 St. Colman's (Ballynahinch)
St. Patrick's (Dungiven) 0-6 Castlederg Aughnacloy 0-3 St. Patrick's (Ballymena)
Newry High School 6-0 Newtownhamilton      
           
Byes;          
Rathfriland          
           
Quarter Finals          
           
St. Patrick's (Ballymena) 0-5 St. Joesph's (Donaghmore)  St. Patrick's (Lisburn) 1-2  Castlederg
Fivemiletown (P) 1-1 Rathfriland Dominican College  0-1 Newry High School 
           
Semi final           
Newry High School   Castlederg  Fivemiletown    St Josephs (Donaghmore)
           
Final           
Newry High School 0-2 St Josephs (Donaghmore)      

Northern Ireland U16 Plate

First Round    2018       
           
Devenish College  10-1 Omagh Academy  Ballymena Academy  0-5 Colaiste Feirste 
St Colm's (Twinbrook) 0-3 St Pius X (Magherafelt) Methodist College 3-4 Banbridge Academy
Wellington College 1-6 Omagh CBGS Strabane Academy  0-7 Oakgrove College
Edmund Rice  2-0 St Colm's (Draperstown) Glengormley  3-0 CBS (Glen Road)
           
Quarter Finals           
           
Banbridge Academy 3-2 Devenish College St Piux X (Magherafelt) 3-2 Colaiste Feirste 
Glengormley  9-3 Oakgrove College Edmund Rice College 1-2 Omagh CBGS
           
Semi Final           
           
Glengormley  1-3 St Pius x (Magherafelt) Omagh CBS  0-4 Banbridge Academy 
           
Final            
           
St Pius x (Magherafelt)  3-0  Banbridge Academy       
           
St Pius X (Magherafelt) v Banbridge Academy       
           
Quarter Final           
VENUE Mallusk PF           
Abbey Community College  5v1 Strabane Academy  Dromore High  4v2 Edmund Rice College 
Ashfield  4v1 St. Colm's (Draperstown) Foyle College  v Wllington College (Eliminated)
           
Second Round           
           
Lisneal College 0-2 Dromore High  St Colm's (Draperstown) 2-1 St Pius X (Maghrafelt)
Colaiste Feirste  2-4 Edmund Rice College Strabane Academy   St Colms(Twinbrook) WITHDREW
Campbell College 1-1 Foyle College (Foyle win 4-5 on Penalties) Fort Hill 0-4 Abbey Community College 
Oakgrove College 2-5 Wellington College Methodist College 3-10 Ashfield
           
First Round           
           
Foyle College 3-3 Breda Academy  Ballymena Academy  0-6 St Pius X (Magherafelt)
           
Byes          
Abbey Community College    Ashfield  Campbell College   Colaiste Feirste
Edmund Rice College    Fort hill  Methodist College   Oakgrove College
St Colm's (Draperstown)   Wellington College      
           
           

Northern Ireland U18 Plate

Final             
Methodist College  0-4 Regent House  Wed 25th April    Seaview   
             
Semi Final             
             
Regent House 6-1 Dromore High  Methodist College 2-1 SERC (Lisburn)  
             
Quarter Final             
SERC (Lisburn) 4-2 Slemish College  Dromore High 3-1 St Louises Comprehensive   
Ballyclare Secondary  1-3 Regent House  Methodist College 5-4 Glengormley   
             
Second Round            
             
St Colm's (Draperstown) 1-3 Slemish College CBS (Glen Road) 1-1p St Louises Comprehensive   
Corpus Christie 0-3 Dromore High Colaiste Feirste  0-3  SERC (Lisburn)  
Castlederg  0-3 Glengormley  Regent House  5-1 De La Salle (Belfast)  
Wellington College 2-2p Methodist College  Ballyclare Secondary  4-2 Oakgrove   
             
             
             
Final            
SERC (Lisburn) v NRC (Colraine)        
Semi Final            
SERC (Lisburn)  1v0 Rainey Endowed Bangor Academy v NRC (Colraine)  
             
Quarter Final             
NRC (Coleraine)  5v1 Corpus Christi OR SRC Newry  Rainey Endowed  4v2 St. Colmans (Ballynahinch)   
De La Salle (Belfast)  3v6 Bangor Academy  Aquinas  0v2 SERC (Lisburn)   
 NRC Colraine  5v1  Corpus Cristie  Rainey Endowed  4v2  St Colman's (Ballynahinch)  
             
 Second Round            

St. Joseph's (Enniskillen)

Rainey Endowed

1v1

5-2

Rainey Endowed

St Joesph's

 Corpus Christi 7v1 SRC (Newry)  
Slemish College 2v3 Bangor Academy St. Colman's (Ballynahinch)

2v2

4v2

PENS

Ballymenaa Academy OR Bangor Grammar  
Aquinas 2v0 Dromore High NRC (Coleraine) 7v0 St. Patrick's College (Ballymena)  
Methodist College 3v9 SERC (Lisburn)  De La Salle (Belfast) OR St. Patrick's College (Dungannon) 4v1 Oakgrove College  
             
             
First Round             
             
Omagh Academy  1v1 St Colman's (Ballynahinch) Carrick College 1v1 Rainey Endowed  
SERC (Lisburn) 2v1 Colaiste Feirste Slemish College 5v0 St Colm's (Draperstown)  
St Patrick's (Lisburn) 1v1 Dromore High  De La Salle (Belfast) v BYE  
Belfast Royal Academy  2v4 Bangor Academy St Colm's (Twinbrook) 0v1 Corpus Christi  
Oakgrove College 5v2 Hazelwood  Aquinas 3v0 Cullybackey College  
NRC (Coleraine)    BYE St Joseph's (Enniskillen) 5v2 Castlederg  
Ballymena Academy v Bangor Grammar (Withdrew)    

 

 

 

 
             
Byes   Methodist College St Patrick's College (Ballymena)  

SRC (Newry)

 
Subscribe to this RSS feed

8°C

Northern Ireland

Partly Cloudy

Humidity: 71%

Wind: 8.05 km/h

  • 24 Mar 2016 9°C 3°C
  • 25 Mar 2016 12°C 9°C