NISFA Top Banner

Log in

2018/19 U16 School Cup Fixtures

U16 Cup 2018/19   First Round         
St Colm's (Twinbrook)  2-0 St Colmans (Ballynahinch)    St Columba's (Portaferry)  0-1 Christian Brothers GS (Omagh)
Foyle College 3-2 Trinity College (Belfast)   Rathmore  5-0 St Patrick's & St Brigids (Claudy)
RBAI  2-1 Lagan College    Abbey Community College 6-2 Devenish College
Omagh Academy  3-0 Fort hill    St Killians College  3-0 Mercy College 
Carrick Grammar  3-0 Oakgrove College   Edmund Rice College 3-0 Omagh High
Cambridge House  7-0 Methodist College    Integrated College Dungannon 1-6 Nendrum College 
Wellington College  0-1 Grosvenor Grammar    St Conor's College  3-5 Campbell College 
Dalriada  2-0 Colaiste Feirste    Ballymena Academy  8-2 Cullybackey College 
CBS (Glen Road)  0-3 De La Salle (Downpatrick)   Newry High  2-0 Breda Academy 
St Marys (Magherafelt) 0-3 St Patrick's (Lisburn)        
             
    Second Round          
             
RBAI 6-3 Priory College    St Josephs Boys Derry  4-0 De La Salle (Downpatrick)
Christian Brothers GS (Omagh)  4-1 Newry High    Shimna Integrated College  0-4 Lisnagarvey 
Abbey Community College 7-0 Parkhall College    Lismore  3-1 Omagh Academy
Dromore High  3-0 Foyle College   St Pius X (Magherafelt) 2-0 Campbell College 
Cambridge House  1-0 Lumen Christi College    Dalriada  3-1 Ballymena Academy
Rathmore 1-6 Nendrum    St Killian's College  3-0 St Colm's (Twinbrook)
Grosvenor  2-0 Carrick Grammar    Regent House  4-4p St Joseph's College (Belfast) 
St Patrick's (Lisburn)  0-3 Edmund Rice College    Banbridge Academy  0-2 Glengormley 
             
    Third Round         
             
 Edmund Rice  5-0 De La Salle (Belfast)     Abbey Community College   0-2 Craigavon Senior High  
 Lisnagarvey  1-3  St Pius X (Magherafelt)    St Malachy's College  2 2p  St Mary's CBGS
 St Patrick's (Downpatrick) 3-4  St Columbs College    O.L & St Patrick's College  1-0 CBGS (Omagh) 
 Cambridge House 1-3  RBAI    

Ashfield 

2-1 Dalriada  
 St Josephs Boys (Derry)  2-0  Glengormley     Laurelhill   p1-1 Nendrum  
Grosvenor Grammar  2-3  Enniskillen Royal    Holy Cross College  1-1p St Josephs College (Belfast) 
Lismore  4-0 Larne High    Portadown College 7-1 Bangor Academy 
Boys Model  5-2 St Killian's College   Ballyclare Secondary  3-2 Dromore High
             
     Fourth Round         
             
Lismore  3-2 St Mary's CBGS   Portadown College  5-5p St Columb's College
Craigavon Senior High    Bye    RBAI  3-1 Ashfield Boys 
St Josephs Boys (Derry) 4-1 O.L. & St Patrick's   Enniskillen Royal    Bye 
St Pius X (Magherafelt)  1-3 Boys Model    Ballyclare Secondary  0-1 Edmund Rice College 
             
Quarter Finals             
             
St Columb's College  6-2 Craigavon Senior High    Boys Model  4-1 Lismore 
             
Edmund Rice College  3-0 RBAI    St Joseph's Derry  4-1 Enniskillen Royal 
             
 Semi Final             
             
St Josephs (Derry)  0-2 Edmund Rice College     St Columb's College  0-0p Model 
             
Final             
             
Edmund Rice College  1-0 Model          

 

 

First Round             
             
Ballymena Academy  0-4 Fivemiletown    Banbridge Academy  0-5       Dromore High 
Edmund Rice College  3-0       St Colm's (Draperstown)    St Colm's (Twinbrook)  3-7 Limavady Grammar 
Lagan College  7-1 Strabane Academy    St Pius X (Magherafelt)  2-4 St Michael's (Enniskillen) 
Ashfield  7-3 CBS (Glen Road)    Campbell College  3-0 Corpus Christi 
Methodist College  2-6 RBAI    Laurelhill  9-0 Strangford College
Colaiste Feirste  3-5 Abbey Community College         
             
Second Round             
             
Ashfield Boys 3-0 Integrated College Dungannon   Abbey Community College 1-4 Dalriada 
Lagan College 2-1 Foyle College    St Joseph's (Donaghmore)  0-0 Christian Brothers GS (Omagh) 
Forthill 2-0 Nendrum College    Rathmore   3-0 St Patrick's College (Ballymena) 
Laurelhill  3-0 Devenish College    Oakgrove College   2-3 Enniskillen Royal GS 
Campbell College  1-3 Lumen Christi College    Dromore  2-1 Edmund Rice College
St Michael's (Enniskillen) 4-0 Fivemiletown    St Malachy's College  5-0 Carrick Grammar 
St Louis (Ballymena)  4-1 Glengormley     St Killian's College   3-0 Wellington College 
Omagh Academy  0-8 RBAI     Cambridge House   3-2 Limavady Grammar
             
Third Round             
             
Holy Cross Strabane 2-0  O.L & St Patrick's   St Louis (Ballymena) 2-6 St Patrick's GS (Downpatrick)
Dalriada 0-3 St Malachy's College   Craigavon Senior High 6-0 RBAI
Rathmore v Ashfield    St Columb's College 11-1 St Joseph's Donaghmore
Cambridge House 2-0 St Joseph's Boys Derry   St Michael's Enniskillen 5-0 Fothill
St Pats & St Brigid's Claudy 1-7 Enniskillen Royal GS   Dromore High 0-3 De La Salle (Belfast)
Laurelhill  8-1 Larne High   Bangor Academy  3-0 Lagan College
Ballyclare Secondary 2-1 De La Salle (Downpatrick)    Portadown College  7-0 Lumen Christi College
St Joseph's College (Belfast) v Boys Model    St Killian's College 2-1 Grosvenor 
             
Fourth Round             
             
St Killian's College  2-2p St Michael's (Enniskillen)   Bangor Academy  1-3 Portadown College
Craigavon Senior High 2-3  De La Salle (Belfast)   St Patrick's GS (Downpatrick)  2-4 St Columb's College 
St Malachy's College  1-0 Rathmore    Laurelhill   1-0 Holy Cross (Strabane)
Cambridge House   3-7 Boys Model   Ballyclare Secondary   1-4 Enniskillen Royal GS
             
Quarter Final            
St Columb's College 4-1 St Michael's (Enniskillen)   De La Salle  2-1 Portadown College 
Enniskillen Royal GS 3-1 Laurelhill    Model  2-2p St Malachy's
             
 Semi Final             
 De La Salle  3-0  Enniskillen Royal   St Columb's College   4-2 St Malachy's College  
             
Final             
De La Salle  0-3 St Columb's College    Ballymena Showgrounds    18th April 

 

 

Last modified onTuesday, 04 June 2019 09:19

8°C

Northern Ireland

Partly Cloudy

Humidity: 71%

Wind: 8.05 km/h

  • 24 Mar 2016 9°C 3°C
  • 25 Mar 2016 12°C 9°C