NISFA Top Banner

Log in

Schools Cup News (38)

2017/18 U18 Danske Bank Schools Cup

Third Round             
Boys Model v Rathmore    Portadown College v St Mary's CBGS
Banbridge Academy  v Belfast Royal Academy    Edmund Rice College  v Strabane Academy 
Laurelhill or NRC v Bangor Grammar    SRC (Armagh) v St Malachy's College 
Enniskillen Royal GS v St Joseph's Boys Derry   Larne High  v St Patrick's GS (Downpatrick)
St Louis (Ballymena) v Hazelwood    South West College  v Grosvenor 
St Patrick's Academy (Dungannon) v NWRC (Derry)   Belfast Metropolitan College  v Trinity College (Belfast)
Ashfield  v Holy Cross (Strabane)   RBAI  v Lismore 
St Columb's College  v O.L & St Patrick's    Foyle College  v Lagan College 
             
             
             
Second Round             
Wellington College 1-4 Bangor Grammar    Banbridge Academy  2-0    Rainey Endowed 
NRC (Magherafelt)  3-5 Trinity College   St Malachy's  7-2     Methodist College
St Patrick's GS (Downpatrick) 4-1 De La Salle    Laurelhill 2-2 NRC (Coleraine)
St Patrick's Academy (Dungannon) 2-1 Slemish College   Ballyclare Secondary  0-3 Hazelwood 
Lismore  3-0      St Colm's (Draperstown)   South West College 4-2 SRC (Newry)
Larne High 5-1 Impact Training School   Colaiste Feirste 1-3 Belfast Royal Academy 
Portadown College 2-1 Christian Brothers GS (Omagh)   St Colm's (Twinbrook) 0-5 Foyle College
Bangor Academy  1-3  Strabane Academy    Regent House 0-3 Enniskillen Royal GS
             
First Round            
             
Banbridge Academy  2-1 St Patrick's College    Portadown College  3-1  SERC (Lisburn)
Hazelwood  1-0 Aquinas    Belfast Royal Academy  6-0 Glengormley 
St Louise's Comprehensive 4-4 Ballyclare Secondary    NRC (Newtownabbey) 4-6 St Colm's (Twinbrook)
Carrick Grammar 3-6 Wellington College   Laurelhill 6-0 Corpus Christi
Colaiste Feirste  1-0 Campbell College   St Colm's (Draperstown) 4-3 Dromore High
Castlederg  1-3 Methodist College   Slemish  9-0 St Joseph's College (Belfast)
Cullybackey College 0-5 South West College   Omagh Academy  1-7 St Malachy's College
Oakgrove College 1-4 De La Salle (Belfast)   CBS (Glen Road) 0-2 Trinity College (Belfast)
NRC (Magherafelt) 5-2 Ballymena Academy   St Pius X (Magherafelt) 4-8 St Patricks Academy (Dungannon)
BYE v Bangor Academy   Strangford College 0-8 Bangor Grammar
             

2017/18 U16 School Cup Fixtures

First Round             
             
Ballymena Academy  v Fivemiletown    Banbridge Academy  0-5       Dromore High 
Edmund Rice College  3-0       St Colm's (Draperstown)    St Colm's (Twinbrook)  v Limavady Grammar 
Lagan College  7-1 Strabane Academy    St Pius X (Magherafelt)  2-4 St Michael's (Enniskillen) 
Ashfield  7-3 CBS (Glen Road)    Campbell College  v Corpus Christi 
Methodist College  2-6 RBAI    Laurelhill  9-0 Strangford College
Colaiste Feirste  3-5 Abbey Community College         
             
Second Round             
             
Ashfield Boys v Integrated College Dungannon   Abbey Community College v Dalriada 
Lagan College v Foyle College    St Joseph's (Donaghmore)  v Christian Brothers GS (Omagh) 
Forthill v Nendrum College    Rathmore   v St Patrick's College (Ballymena) 
Laurelhill or Strangford College  v Devenish College    Oakgrove College   v Enniskillen Royal GS 
Campbell College or Corpus Christi   v Lumen Christi College    Banbridge Academy v Edmund Rice College
St Michael's (Enniskillen) v Ballymena Academy or Fivemiletown    St Malachy's College  v Carrick Grammar 
St Louis (Ballymena)  v Glengormley     St Killian's College   Wellington College 
Omagh Academy  RBAI     Cambridge House  

 St Colm's (Twinbrook) or Limavady Grammar
             

2017/18 U12 Schools Cup Fixtures

First Round            
             
St Colm's (Twinbrook)  2-4     Castlederg    Lagan College  v Abbey Community College
Omagh High  2-5 Trinity College   Lismore  2-3     Parkhall 
Larne High  2-5 Breda Academy   Lumen Christi College  v Cambridge House 
             
Second Round             
             
Hazelwood  v Newbridge Integrated   Larne High or Breda Academy  v Corpus Christi 
Parkhall v Strangford College    Integrated College Dungannon v Oakgrove College 
De La Salle (Downpatrick)  v St Patricks (Dungannon)    Castlederg v Dromore High 
Enniskillen Royal GS  v Ballyclare Secondary    Cullybackey College v Glengormley 
St Joseph College (Belfast)  v Carrick College    St Louis (Ballymena)  v St Pats & St Brigid's (Claudy) 
Lumen Christi College or Cambridge House 

v

Lisneal    Nendrum College  v Rathmore
Priory College  v St Killian's College    Trinity College (Belfast) v CBS (Glen Road)
Colaiste Feirste  v De La Salle (Belfast)   Strabane Academy  v Lagan College or Abbey Community College
Carrick Grammar  v Laurelhill         
             
             

2017/18 U14 Schools Cup Fixtures

First Round             
CBS (Glen Road) 0-7       Breda Academy   Colaiste Feirste v Lismore 
St Joseph's College (Belfast)    3-7 Parkhall College   Oakgrove College 5-1       Nendrum College
Carrick College  6-2 Abbey Community College    Lumen Christi College  5-1 De La Salle (Downpatrick)
Kilkeel 1-2 Dalriada   St Killian's College  3-0 St Colm's (Twinbrook)
Newbridge Integrated  1-2 Devenish College    St Pat's & St Brigid's (Claudy)  v Larne High 
Hazelwood  v Saintfield    Trinity College (Belfast)  v Cambridge House 
Ballyclare High 3-0 Lisnagarvey   Strabane Academy  0-7 Ballyclare Secondary
             
Second Round            
Oakgrove Collge v Ballyclare High   Lisneal  v Enniskillen Royal GS
St Killian's College or St Colm's (Twinbrook)  v Glengormley    De La Salle (Belfast) v Parkhall College 
Strangford College  v Omagh High   Integrated College Dungannon v Lagan College 
Carrick College v Trinity College (Belfast) or Cambridge House   Corpus Christi v Cullybackey 
Breda Academy  v Lurgan Junior High School    Devenish College  v Ballyclare Secondary
Fivemiletown  v Lumen Christi College   Christian Brothers GS (Omagh)  v Hazelwood or Saintfield 
 St Pius X (Magherafelt)  v Priory College     Kilkeel or Dalriada   v St Pat's & St Brigid's (Claudy) or Larne High  
 Colaiste Feirste or Lismore  Castlederg     Foyle College   v St Louis (Ballymena) 
             
             

Grosvenor retain Danske Bank Schools Cup

A gritty display saw Grosvenor Grammar retain the Danske Bank Northern Ireland Schools’ Cup today.

The east Belfast school’s direct approach proved more effective as they secured a 3-1 victory after extra-time over St Columb’s College at Seaview.

Their opponents from Derry-Londonderry enjoyed the bulk of the possession, and produced some scintillating football at times, but the Grosvenor attacking force of Stuart Nelson, Conor Kernohan and Josh Kelly ultimately made the difference.

The Grosvenor back four also played their part in the cup success, especially centre backs Lewis Cunningham and Daniel Larmour, who produced a series of fine tackles to repel the St Columb’s attack.

Afterwards Grosvenor head coach Darren Tomkins was full of praise for his side.

“St Columb’s were a very good side. We stuck at it well though and had good discipline and a good shape. We worked hard and the boys deserve an awful lot of credit. We are absolutely delighted to have won two in a row,” he said. The first chance of the U18 final fell to Grosvenor’s Josh Kelly, who headed narrowly wide from a corner.

Then St Columb’s midfielder Jack Malone curled a shot just wide in the 6th minute, while lively St Columb’s striker Matty Doherty’s shot from distance soared over the bar.The St Columb’s midfield trio of Seamus Quinn, Malone and Nathan McEneff, along with Doherty and rampaging full-back Matthew Kirk, were imposing themselves on the game at this stage with some neat inter-play.

On 30 minutes impressive St Columb’s centre back Conal Fagan shot just over from the edge of the area and minutes later St Columb’s keeper Gareth Muldoon made a comfortable save from a Kelly snapshot. Then Kirk found himself clear in the box for St Columb’s but he shot over the top and on the stroke of half-time Grosvenor midfielder Kurtis Elliott scooped an effort over the bar.On 50 minutes the deadlock was broken. Kelly fed Nelson down the right and his deflected shot eventually fell into the path of Kernohan, who nodded home from close range.

The Derry side were level four minutes later, however. Doherty produced a superb defence-splitting pass to Joe McCartie who was upended by Grosvenor keeper Tim Larmour inside the penalty area as he raced towards goal. And Doherty stepped up to coolly slot home the spot kick.On 63 minutes Grosvenor’s Kernohan produced a great delivery from a free-kick which defender Larmour headed inches wide.

With six minutes of normal time remaining Muldoon had to be at his sharpest to deny Grosvenor captain Nelson. Kernohan produced an incisive pass to send Nelson clear but Muldoon raced off his line to smother his effort.

In added time St Columb’s forced a series of corners. The Grosvenor defence stood firm, although St Columb’s sub Ciaran Deery had a half-chance which he scooped over the bar.The Kelly-Kernohan-Nelson combo really came to the fore in extra time. In the first 10-minute period Kernohan picked out Kelly inside the box but he headed straight at the keeper.

That could have been a costly miss but Kelly made amends five minutes into the second period of extra time. Kernohan won the ball in midfield and slipped in Matt Tumilson who in turn found Kelly. The striker then evaded a challenge and rounded the St Columb’s keeper before neatly finishing from 10 yards to make it 2-1.

Three minutes later, and with just two minutes to go, Grosvenor made sure of victory. Kernohan, who was voted man of the match, produced another neat pass, this time to Nelson and the captain raced through to fire the ball past the onrushing Muldoon into the bottom corner of the net.

NI Small Schools U13 Cup

First Round           
           
St. Colman's (Ballynahinch) v W St. Mary's (Irvinestown) St. Colmcille's (Crossgar) 1-7 Fivemiletown
St. Patrick's (Dungiven) 0-8 Devenish College Newry High School 3-0 Castlederg
Aughnacloy College 4-0 Newtownhamilton      
           
Byes;          
Corpus Christi          
St. Patrick's (Lisburn)          
Rathfriland          
           
Quarter Finals;          
           
 Fivemiletown (p) 1-1 Devenish College St. Colman's (Ballynahinch)  6-3 Rathfriland
St. Patrick's (Lisburn) 1-0 Newry High School Corpus Christi 6-0 Aughnacloy College
           
 Semi Final           
St Patricks (Lisburn)   Fivemiletown  Corpus Christi   St Colman's (Ballynahinch)
           
Final           
St Colmans  2-1 St Patricks (Lisburn)      

NI Small Schools U15 Cup

First Round           
           
Dominican College v W St Mary's (Irvinestown) St Colmcille's Wv Fivemiletown
Corpus Christi 1-2 St. Patrick's (Lisburn) St. Joesph's (Donaghmore) 3-1 St. Colman's (Ballynahinch)
St. Patrick's (Dungiven) 0-6 Castlederg Aughnacloy 0-3 St. Patrick's (Ballymena)
Newry High School 6-0 Newtownhamilton      
           
Byes;          
Rathfriland          
           
Quarter Finals          
           
St. Patrick's (Ballymena) 0-5 St. Joesph's (Donaghmore)  St. Patrick's (Lisburn) 1-2  Castlederg
Fivemiletown (P) 1-1 Rathfriland Dominican College  0-1 Newry High School 
           
Semi final           
Newry High School   Castlederg  Fivemiletown    St Josephs (Donaghmore)
           
Final           
Newry High School 0-2 St Josephs (Donaghmore)      

Northern Ireland U16 Plate

Quarter Final           
VENUE Mallusk PF           
Abbey Community College  5v1 Strabane Academy  Dromore High  4v2 Edmund Rice College 
Ashfield  4v1 St. Colm's (Draperstown) Foyle College  v Wllington College (Eliminated)
           
Second Round           
           
Lisneal College 0-2 Dromore High  St Colm's (Draperstown) 2-1 St Pius X (Maghrafelt)
Colaiste Feirste  2-4 Edmund Rice College Strabane Academy   St Colms(Twinbrook) WITHDREW
Campbell College 1-1 Foyle College (Foyle win 4-5 on Penalties) Fort Hill 0-4 Abbey Community College 
Oakgrove College 2-5 Wellington College Methodist College 3-10 Ashfield
           
First Round           
           
Foyle College 3-3 Breda Academy  Ballymena Academy  0-6 St Pius X (Magherafelt)
           
Byes          
Abbey Community College    Ashfield  Campbell College   Colaiste Feirste
Edmund Rice College    Fort hill  Methodist College   Oakgrove College
St Colm's (Draperstown)   Wellington College      
           
           

Northern Ireland U18 Plate

Final            
SERC (Lisburn) v NRC (Colraine)        
Semi Final            
SERC (Lisburn)  1v0 Rainey Endowed Bangor Academy v NRC (Colraine)  
             
Quarter Final             
NRC (Coleraine)  5v1 Corpus Christi OR SRC Newry  Rainey Endowed  4v2 St. Colmans (Ballynahinch)   
De La Salle (Belfast)  3v6 Bangor Academy  Aquinas  0v2 SERC (Lisburn)   
 NRC Colraine  5v1  Corpus Cristie  Rainey Endowed  4v2  St Colman's (Ballynahinch)  
             
 Second Round            

St. Joseph's (Enniskillen)

Rainey Endowed

1v1

5-2

Rainey Endowed

St Joesph's

 Corpus Christi 7v1 SRC (Newry)  
Slemish College 2v3 Bangor Academy St. Colman's (Ballynahinch)

2v2

4v2

PENS

Ballymenaa Academy OR Bangor Grammar  
Aquinas 2v0 Dromore High NRC (Coleraine) 7v0 St. Patrick's College (Ballymena)  
Methodist College 3v9 SERC (Lisburn)  De La Salle (Belfast) OR St. Patrick's College (Dungannon) 4v1 Oakgrove College  
             
             
First Round             
             
Omagh Academy  1v1 St Colman's (Ballynahinch) Carrick College 1v1 Rainey Endowed  
SERC (Lisburn) 2v1 Colaiste Feirste Slemish College 5v0 St Colm's (Draperstown)  
St Patrick's (Lisburn) 1v1 Dromore High  De La Salle (Belfast) v BYE  
Belfast Royal Academy  2v4 Bangor Academy St Colm's (Twinbrook) 0v1 Corpus Christi  
Oakgrove College 5v2 Hazelwood  Aquinas 3v0 Cullybackey College  
NRC (Coleraine)    BYE St Joseph's (Enniskillen) 5v2 Castlederg  
Ballymena Academy v Bangor Grammar (Withdrew)    

 

 

 

 
             
Byes   Methodist College St Patrick's College (Ballymena)  

SRC (Newry)

 

Northern Ireland Schools Cup U16

 

Final             
St Columb's College 3-1 St Patrick's Belfast         
             
Semi Final             
Portadown College  3v1 St Columb's College   O.L & St Patrick's  1v2 St Patrick's College (Belfast) 
             
Quarter Final             
Portadown College  2-1 De La Salle (Belfast)    Holy Cross (Strabane)   4-5 St. Patrick's (Belfast)
VENUE Solitude             

St. Columb's College 

 3v1 Larne High    O.L. & St. Patricks   4v3 Bangor Academy 

VENUE Moyola Park 

      VENUE Seaview     
             
Fourth Round   U16       U16  
             
St Patrick's GS (Downpatrick) 1-4 Holy Cross Strabane    De La Salle (Belfast) 7v3 St. Louis (Ballymena) OR Glengormley
Larne High 3-1 St. Malachy's College   St. Patrick's (Belfast) 1v0 St. Mary's CBGS 
O.L. & St. Patrick's  4v0 Grosvenor   St. Pat's & St. Bridgid's (Claudy) 1-2  Portadown College
Lismore  2v3 Bangor Academy   Ballyclare Secondary 1v5 St. Columb's College
             
Third Round             
             
Ballyclare Secondary  7-0  Omagh Academy    Lismore  3-1 Rainey Endowed
De La Salle (Downpatrick) 1-3 Holy Cross (Strabane)   Grosvenor  2-1  Lagan College 
St. Louis (Ballymena) 3-0 Glengormley   St. Patrick's GS (Downpatrick)  1-0 Rathmore
St. Malachy's 5-2 Dunclug   O.L & St. Patrick's  6-3  RBAI
St. Mary's CBGS v Carrick Grammar    St. Patrick's (Belfast)  - w Laurelhill 
Model 2-4 St. Columb's   St. Joseph's College (Belfast) 0-4 St. Pat's & St. Brigid's (Claudy)
CBS (Glen Road) 0-7 Portadown College   Bangor Academy  3-2  St. Joseph's (Londonderry)
Larne High  4-2 Christian Brothers GS (Omagh)        
Second Round             
Edmund Rice College  1-4 De La Salle (Belfast)   Dunclug  5-1 Strabane Academy 
Omagh Academy  vW Corpus Christi    Carrick Grammar  4-1 Lisneal College 
Lismore  1-0 Ashfield    St Patrick's (Belfast) 4-2  Abbey Community College
CBS (Glen Road)  2-0 Lumen Christi College    Larne High  5-1 Cambridge House 
Lagan College  vW St Malachy's (Castlewellan)    Glengormley  6-0 Oakgrove College 
St Brigid's College Derry  v Laurelhill    St Colm's (Twinbrook) 1-2 RBAI 
Christian Brothers GS (Omagh) 6-1 Colaiste Feirste    Fivemiletown  2-6 Rainey Endowed 
St Malachy's  2-2 Dromore High   Breda Academy  1-4 Rathmore 
             
             
First Round             
Larne High  4~3  Foyle College   St Colman's (Ballynahinch) 0~1 Glengormley
Nendrum College  2~2 RBAI (Win on pens)   Lisneal College 2~0 Wellington College
Lismore 5~0 Campbell College   Ballymena Academy  2~4 Corpus Christi
St Patricks (Ballymena)  0~10 Cambridge House   Fort Hill v Abbey Community College
St Malachy's College  1~0 Banbridge Academy   Methodist College  0~1 Breda Academy 
Lagan College v Carrick College (withdrawn)   Ashfield  2~0 St Pius X (Magherafelt)
Rathmore 5~0 St Patrick's (Lisburn)   St Colms (Draperstown) 0~2 Rainey Endowed
             
BYES            
Carrick Grammar   Christian Brothers GS (Omagh)   De La Salle (Belfast)   Dunclug
Fivemiletown   Lumen Christi College        
Omagh Academy    St Colms (Twinbrook)   St Patrick's (Belfast)   CBS (Glen Road)
Colaiste Feirste   Dromore High   Edmund Rice College   Laurel Hill
Oakgrove College   St Brigid's (Londondery)   St Malachy's (Castlewellan)   Strabane Academy 
SEEDED (16)            
Ballyclare Secondary   Craigavon Seniour High   Grosvenor   Model
Portadown College   St Josephs College (Belfast)   St Louis (Ballymena)   St Pats & St Brigids 
BYES into THIRD ROUND            
Bangor Academy   De La Salle (Downpatrick)   Holy Cross (Strabane)   O.L. & St Patricks 
             
St Columbs College   St Josephs (Londonderry)   St Marys CBGS   St Patricks GS (Downpatrick)
Subscribe to this RSS feed

8°C

Northern Ireland

Partly Cloudy

Humidity: 71%

Wind: 8.05 km/h

  • 24 Mar 2016 9°C 3°C
  • 25 Mar 2016 12°C 9°C