NISFA Top Banner

Log in

2017/18 U18 Danske Bank Schools Cup

First Round            
             
Banbridge Academy  v St Patrick's College    Portadown College  v SERC (Lisburn)
Hazelwood  v Aquinas    Belfast Royal Academy  v Glengormley 
St Louise's Comprehensive v Ballyclare Secondary    NRC (Newtownabbey) v St Colm's (Twinbrook)
Carrick Grammar v Wellington College   Laurelhill v Corpus Christi
Colaiste Feirste  v Campbell College   St Colm's (Draperstown) v Dromore High
Castlederg  v Methodist College   Slemish  v St Joseph's College (Belfast)
Cullybackey College v South West College   Omagh Academy  v St Malachy's College
Oakgrove College v De La Salle (Belfast)   CBS (Glen Road) v Trinity College (Belfast)
NRC (Magherafelt) v Ballymena Academy   St Pius X (Magherafelt) v St Patricks Academy (Dungannon)
St Patrick College (Ballymena) v Bangor Academy   Strangford College v Bangor Grammar
             

Grosvenor retain Danske Bank Schools Cup

A gritty display saw Grosvenor Grammar retain the Danske Bank Northern Ireland Schools’ Cup today.

The east Belfast school’s direct approach proved more effective as they secured a 3-1 victory after extra-time over St Columb’s College at Seaview.

Their opponents from Derry-Londonderry enjoyed the bulk of the possession, and produced some scintillating football at times, but the Grosvenor attacking force of Stuart Nelson, Conor Kernohan and Josh Kelly ultimately made the difference.

The Grosvenor back four also played their part in the cup success, especially centre backs Lewis Cunningham and Daniel Larmour, who produced a series of fine tackles to repel the St Columb’s attack.

Afterwards Grosvenor head coach Darren Tomkins was full of praise for his side.

“St Columb’s were a very good side. We stuck at it well though and had good discipline and a good shape. We worked hard and the boys deserve an awful lot of credit. We are absolutely delighted to have won two in a row,” he said. The first chance of the U18 final fell to Grosvenor’s Josh Kelly, who headed narrowly wide from a corner.

Then St Columb’s midfielder Jack Malone curled a shot just wide in the 6th minute, while lively St Columb’s striker Matty Doherty’s shot from distance soared over the bar.The St Columb’s midfield trio of Seamus Quinn, Malone and Nathan McEneff, along with Doherty and rampaging full-back Matthew Kirk, were imposing themselves on the game at this stage with some neat inter-play.

On 30 minutes impressive St Columb’s centre back Conal Fagan shot just over from the edge of the area and minutes later St Columb’s keeper Gareth Muldoon made a comfortable save from a Kelly snapshot. Then Kirk found himself clear in the box for St Columb’s but he shot over the top and on the stroke of half-time Grosvenor midfielder Kurtis Elliott scooped an effort over the bar.On 50 minutes the deadlock was broken. Kelly fed Nelson down the right and his deflected shot eventually fell into the path of Kernohan, who nodded home from close range.

The Derry side were level four minutes later, however. Doherty produced a superb defence-splitting pass to Joe McCartie who was upended by Grosvenor keeper Tim Larmour inside the penalty area as he raced towards goal. And Doherty stepped up to coolly slot home the spot kick.On 63 minutes Grosvenor’s Kernohan produced a great delivery from a free-kick which defender Larmour headed inches wide.

With six minutes of normal time remaining Muldoon had to be at his sharpest to deny Grosvenor captain Nelson. Kernohan produced an incisive pass to send Nelson clear but Muldoon raced off his line to smother his effort.

In added time St Columb’s forced a series of corners. The Grosvenor defence stood firm, although St Columb’s sub Ciaran Deery had a half-chance which he scooped over the bar.The Kelly-Kernohan-Nelson combo really came to the fore in extra time. In the first 10-minute period Kernohan picked out Kelly inside the box but he headed straight at the keeper.

That could have been a costly miss but Kelly made amends five minutes into the second period of extra time. Kernohan won the ball in midfield and slipped in Matt Tumilson who in turn found Kelly. The striker then evaded a challenge and rounded the St Columb’s keeper before neatly finishing from 10 yards to make it 2-1.

Three minutes later, and with just two minutes to go, Grosvenor made sure of victory. Kernohan, who was voted man of the match, produced another neat pass, this time to Nelson and the captain raced through to fire the ball past the onrushing Muldoon into the bottom corner of the net.

Northern Ireland U18 Plate

Final            
SERC (Lisburn) v NRC (Colraine)        
Semi Final            
SERC (Lisburn)  1v0 Rainey Endowed Bangor Academy v NRC (Colraine)  
             
Quarter Final             
NRC (Coleraine)  5v1 Corpus Christi OR SRC Newry  Rainey Endowed  4v2 St. Colmans (Ballynahinch)   
De La Salle (Belfast)  3v6 Bangor Academy  Aquinas  0v2 SERC (Lisburn)   
 NRC Colraine  5v1  Corpus Cristie  Rainey Endowed  4v2  St Colman's (Ballynahinch)  
             
 Second Round            

St. Joseph's (Enniskillen)

Rainey Endowed

1v1

5-2

Rainey Endowed

St Joesph's

 Corpus Christi 7v1 SRC (Newry)  
Slemish College 2v3 Bangor Academy St. Colman's (Ballynahinch)

2v2

4v2

PENS

Ballymenaa Academy OR Bangor Grammar  
Aquinas 2v0 Dromore High NRC (Coleraine) 7v0 St. Patrick's College (Ballymena)  
Methodist College 3v9 SERC (Lisburn)  De La Salle (Belfast) OR St. Patrick's College (Dungannon) 4v1 Oakgrove College  
             
             
First Round             
             
Omagh Academy  1v1 St Colman's (Ballynahinch) Carrick College 1v1 Rainey Endowed  
SERC (Lisburn) 2v1 Colaiste Feirste Slemish College 5v0 St Colm's (Draperstown)  
St Patrick's (Lisburn) 1v1 Dromore High  De La Salle (Belfast) v BYE  
Belfast Royal Academy  2v4 Bangor Academy St Colm's (Twinbrook) 0v1 Corpus Christi  
Oakgrove College 5v2 Hazelwood  Aquinas 3v0 Cullybackey College  
NRC (Coleraine)    BYE St Joseph's (Enniskillen) 5v2 Castlederg  
Ballymena Academy v Bangor Grammar (Withdrew)    

 

 

 

 
             
Byes   Methodist College St Patrick's College (Ballymena)  

SRC (Newry)

 

Northern Ireland Schools Cup U18

Final             
Grosvenor Grammar  3-1 St Columb's College         
             
Semi Final             
Grosvenor Grammar  7-1 RBAI    Edmund Rice College  0-4 St Columb's College
             
             
Final            
Grovenor 3v1 St Columb's College        
Venue Seaview 11.00am             
             
Semi Finals            
Grovenor 7v2 RBAI   St Columb's College 1v0 Edmund Rice College
             
             
Quarter Finals            
Grosvenor  5v0 Ballyclare High    Ashfield  1-3 Edmund Rice College 
VENUE: Seaview        VENUE: Seaview     
Model  0-1 RBAI    St.Columb's College  2-1  O.I.. & St. Parick's 
VENUE: Solitude        VENUE: Moyola Park     
             
Fourth Round             
St. Patrick's Acad (Dungannon) 0-4 Model    Grosvenor 2v1 Belfast Metropolitan College
Ashfield 3v1 Portadown College   RBAI  1v0 St. Malachy's College
O.L. & St. Patrick's 3v0 Strabane Academy   St. Columb's College 1-0 Regent House
Edmund Rice College 3v0  Banbridge Academy    Ballyclare High 3v1 NWRC (Derry)
             
             
Third Round             
Ballyclare High 4-2 Laurelhill   St. Patrick's (Belfast) 2-6 Edmund Rice College
Holy Cross (Strabane) 1-3 Model   Lagan College 0-2 Strabane Academy
St. Louis (Ballymena) 0-3 Belfast Metropolitan College   St. Patrick's Acad (Dungannon) 4-3 St Pius X (Magherafelt)
Fivemiletown 1-6 Portadown College   O.L. & St. Patrick's 3-1 CBS (Glen Road)
St. Malachy's College 3-2 St. Patrick's GS (Downpatrick)   Christian Brothers GS (Omagh) 2-6 RBAI
St. Joseph's (Londonderry) v Grosvenor   NWRC (Derry) 4-2 SRC (Armagh)
St. Columb's College 2-1 St. Mary's CBGS   Banbridge Academy 3-3 St. Joseph's College (Belfast)
Enniskillen Royal GS 3-9 Ashfield        
             
 Second Round             
             
 St Joseph's (Londonderry)  vW  Glengormley    St Patrick's College (Dungannon)  0-2  Laurelhill 
 Portadown College  7-2   Bangor Academy    Hazelwood   1-3  St Patrick's GS (Downpatrick)
Bangor Grammar School 3-7 St Patrick's (Belfast)   St Patrick's College (Ballymena) 1-1 Christian Brothers GS (Omagh)
Regent House 4-1 Corpus Christi   Enniskillen Royal GS 5-0 NRC (Coleraine) 
Strabane Academy 7-3 Dromore High   Belfast Metropolitan College 7-0 Fort Hill
St Colman's (Ballynahinch) 0-6 RBAI   Methodists College  0-0 CBS (Glen Road)
Ashfield 4-1 Carrick College   De La Salle (Belfast) 3-4 Edmund Rice College
Wellington College 2-2 Fivemiletown   St Pius X (Magherafelt) 2-1 Lumen Christi College
             
First Round             
             
Bangor Grammar  2-0 De La Salle (Downpatrick)   St Patrick's (Lisburn) 1-1p Christian Brothers GS (Omagh)
CBS (Glen Road) 4-1 St Colm's (Twinbrook)   Oakgrove College 0-4 Ashfield Boys
Castlederg  1-2 Wellington College    Bangor Academy  5-3 Omagh Academy 
Slemish  1-2 Dromore High    St Joseph (Enniskillen) 3-5 De La Salle (Belfast)
Regent House  16-1 St Louises Comprehensive   St Brigid's (Londonderry) W- Enniskillen Royal GS
St Colm's (Draperstown) 0-9 Strabane Academy    St Patrick's Belfast  5-0 Belfast Royal Academy 
SRC (Newry) 1-2 NRC (Coleraine)   Aquinas  1-6 Hazelwood
SERC (Lisburn) 0-1 St Patricks College (Dungannon)   Forthill  8-1 Carrick Grammar
Corpus Christi 5-0 Cullybackey College   Ballymena Academy  0-1 Methodist College 
Edmund Rice College  2-0 Colaiste Feirste    Campbell College 2-8 St Pius X (Magerafelt)
RBAI   -W Foyle College    Abbey GS (Newry) 0-8 Carrick College 
Impact Training School W- Laurelhill    Rainey Endowed  0-8 St Joseph's (Londonderry)
             

Inspiresport Youth Cup 2015-2016

 

FIRST ROUND

 

RESULTS

1

Campbell College

1

v

0

St. Colman's HS (Ballynahinch)

2

Regent House

3

v

0

Corpus Christi

3

Edmund Rice College

1

v

0

Oakgrove College

4

Belfast Royal Academy

0

v

0

St. Colm's (Twinbrook)

 

 

 

 

 

St. Colm's win 5-4 on penalties

5

Laurelhill

2

v

6

Carrickfergus College

6

St. Louise's Comprehensive

6

v

2

Cullybackey College

7

St. Joseph's (Londonderry)

3

v

0

Wellington College

8

Foyle College

1

v

0

St. Patrick's HS (Ballymena)

9

Omagh High

0

v

1

Ashfield

10

Impact Training School

1

v

5

Grosvenor

11

NRC (Newtownabbey)

2

v

3

Omagh Academy

12

Methodist College

0

v

2

RBAI

13

Dromore

 

v

E

Colaiste Feirste Eliminated

14

Castlederg

 

v

 

BYE

 

BYES (18)

 

 

 

 

 

Ballymena Academy

 

 

 

Bangor Academy

 

Bangor Grammar School

 

 

 

Carrick Grammar

 

CBS (Glen Road)

 

 

 

Christian Brothers GS (Omagh)

 

Glengormley

 

 

 

Lumen Christi College

 

Portadown College

 

 

 

Portora

 

Rainey Endowed School

 

 

 

SERC (Lisburn)

 

St. Brigid's Coll. (Londonderry)

 

 

 

St. Joseph's Coll. (Belfast)

 

St. Joseph's College (Enniskillen)

 

 

 

St. Patrick's (Belfast)

 

St. Patrick's GS (Downpatrick)

 

 

 

St. Pius X (Magherafelt)

 

SEEDED (16)

 

 

 

BYES into THIRD ROUND

 

Ballyclare High

 

 

 

Banbridge Academy

 

Belfast Metropolitan College

 

 

 

De La Salle (Belfast)

 

Holy Cross College (Strabane)

 

 

 

Lagan College

 

Model

 

 

 

NWRC (Derry)

 

O.L. & St. Patrick's

 

 

 

Rathmore

 

SRC (Armagh)

 

 

 

SRC (Lurgan)

 

St. Columb's College

 

 

 

St. Malachy’s College

 

St. Mary’s CBGS

 

 

 

St. Patrick's Acad. (Dungannon)



 

SECOND ROUND

 

RESULTS

1

Ballymena Academy

0

v

1

Lumen Christi College

2

St. Brigid's Coll. (Londonderry)

2

v

5

Campbell College

3

CBS (Glen Road)

1

v

4

St. Colm's (Twinbrook)

4

Foyle College

3

v

2

Castlederg

5

RBAI

4

v

0

Carrick Grammar

6

Omagh Academy

0

v

8

Regent House

7

St. Joseph's College (Enniskillen)

5

v

6

St. Pius X (Magherafelt)

8

Grosvenor

1

v

0

St. Patrick's (Belfast)

9

Glengormley

2

v

3

Carrickfergus College

10

Rainey Endowed School

2

v

7

St. Joseph's College (Belfast)

11

St. Patrick's GS (Downpatrick)

2

v

2

Portora

 

St. Patrick's won 6-5 on pens

 

 

 

 

12

Edmund Rice College

2

v

0

St. Joseph's (Londonderry)

13

Bangor Academy

 

v

 

BYE

14

Christian Brothers GS (Omagh)

5

v

0

St. Louise's Comprehensive

15

Portadown College

3

v

2

Ashfield

16

Dromore

0

v

4

SERC (Lisburn)

 

THIRD ROUND

 

RESULTS

1

Holy Cross College (Strabane)

2

v

1

Edmund Rice College

2

RBAI

1

v

4

Grosvenor

3

Lumen Christi College withdrew

w

v

 

St. Mary’s CBGS

4

Portadown College

6

v

0

Banbridge Academy

5

St. Patrick's GS (Downpatrick)

5

v

4

CBGS (Omagh)

6

Carrickfergus College

2

v

7

Ballyclare High

7

St. Columb's College

5

v

2

SERC (Lisburn)

8

St. Malachy’s College

0

v

1

NWRC (Derry)

9

SRC (Armagh)

2

v

1

Belfast Metropolitan College

10

SRC (Lurgan)

0

v

6

Model

11

Rathmore

2

v

3

St. Patrick's Acad. (Dungannon)

12

St. Joseph's College (Belfast)

4

v

1

Lagan College

13

Bangor Academy

4

v

1

Foyle College

14

Regent House

2

v

2

De La Salle (Belfast)

 

Regent won 4-3 on penalties

 

 

 

 

15

Campbell College

2

v

5

St. Colm's (Twinbrook)

16

St. Pius X (Magherafelt)

3

v

0

O.L. & St. Patrick's

 

FOURTH ROUND

 

RESULTS

1

Bangor Academy

1

v

2

Grosvenor

2

St. Columb's College

5

v

2

SRC (Armagh)

3

NWRC (Derry)

3

v

2

St. Pius X (Magherafelt)

4

St. Joseph's College (Belfast)

4

v

3

Holy Cross College (Strabane)

5

St. Patrick's GS (Downpatrick)

1

v

2

St. Patrick's Academy (Dungannon)

6

Regent House

1

v

2

Model

7

Portadown College

1

v

3

Ballyclare High

8

St. Mary’s CBGS

5

v

1

St. Colm's (Twinbrook)

 

QUARTER FINAL

 

RESULTS

1

Ballyclare High

4

v

0

St. Patrick's Academy (Dungannon)

2

St. Joseph's College (Belfast)

1

v

2

Grosvenor

3

Model

 

v

 

NWRC (Derry)

4

St. Columb's College

2

v

1

St. Mary’s CBGS

 

SEMI FINALS

 

 

1

St. Columb's College

 

v

 

Ballyclare High

2

Model OR NWRC (Derry)

 

v

 

Grosvenor

Subscribe to this RSS feed

8°C

Northern Ireland

Partly Cloudy

Humidity: 71%

Wind: 8.05 km/h

  • 24 Mar 2016 9°C 3°C
  • 25 Mar 2016 12°C 9°C