NISFA Top Banner

Log in

Northern Ireland U16 Plate

Quarter Final           
VENUE Mallusk PF           
Abbey Community College  5v1 Strabane Academy  Dromore High  4v2 Edmund Rice College 
Ashfield  4v1 St. Colm's (Draperstown) Foyle College  v Wllington College (Eliminated)
           
Second Round           
           
Lisneal College 0-2 Dromore High  St Colm's (Draperstown) 2-1 St Pius X (Maghrafelt)
Colaiste Feirste  2-4 Edmund Rice College Strabane Academy   St Colms(Twinbrook) WITHDREW
Campbell College 1-1 Foyle College (Foyle win 4-5 on Penalties) Fort Hill 0-4 Abbey Community College 
Oakgrove College 2-5 Wellington College Methodist College 3-10 Ashfield
           
First Round           
           
Foyle College 3-3 Breda Academy  Ballymena Academy  0-6 St Pius X (Magherafelt)
           
Byes          
Abbey Community College    Ashfield  Campbell College   Colaiste Feirste
Edmund Rice College    Fort hill  Methodist College   Oakgrove College
St Colm's (Draperstown)   Wellington College      
           
           

Northern Ireland Schools Cup U16

 

Final             
St Columb's College 3-1 St Patrick's Belfast         
             
Semi Final             
Portadown College  3v1 St Columb's College   O.L & St Patrick's  1v2 St Patrick's College (Belfast) 
             
Quarter Final             
Portadown College  2-1 De La Salle (Belfast)    Holy Cross (Strabane)   4-5 St. Patrick's (Belfast)
VENUE Solitude             

St. Columb's College 

 3v1 Larne High    O.L. & St. Patricks   4v3 Bangor Academy 

VENUE Moyola Park 

      VENUE Seaview     
             
Fourth Round   U16       U16  
             
St Patrick's GS (Downpatrick) 1-4 Holy Cross Strabane    De La Salle (Belfast) 7v3 St. Louis (Ballymena) OR Glengormley
Larne High 3-1 St. Malachy's College   St. Patrick's (Belfast) 1v0 St. Mary's CBGS 
O.L. & St. Patrick's  4v0 Grosvenor   St. Pat's & St. Bridgid's (Claudy) 1-2  Portadown College
Lismore  2v3 Bangor Academy   Ballyclare Secondary 1v5 St. Columb's College
             
Third Round             
             
Ballyclare Secondary  7-0  Omagh Academy    Lismore  3-1 Rainey Endowed
De La Salle (Downpatrick) 1-3 Holy Cross (Strabane)   Grosvenor  2-1  Lagan College 
St. Louis (Ballymena) 3-0 Glengormley   St. Patrick's GS (Downpatrick)  1-0 Rathmore
St. Malachy's 5-2 Dunclug   O.L & St. Patrick's  6-3  RBAI
St. Mary's CBGS v Carrick Grammar    St. Patrick's (Belfast)  - w Laurelhill 
Model 2-4 St. Columb's   St. Joseph's College (Belfast) 0-4 St. Pat's & St. Brigid's (Claudy)
CBS (Glen Road) 0-7 Portadown College   Bangor Academy  3-2  St. Joseph's (Londonderry)
Larne High  4-2 Christian Brothers GS (Omagh)        
Second Round             
Edmund Rice College  1-4 De La Salle (Belfast)   Dunclug  5-1 Strabane Academy 
Omagh Academy  vW Corpus Christi    Carrick Grammar  4-1 Lisneal College 
Lismore  1-0 Ashfield    St Patrick's (Belfast) 4-2  Abbey Community College
CBS (Glen Road)  2-0 Lumen Christi College    Larne High  5-1 Cambridge House 
Lagan College  vW St Malachy's (Castlewellan)    Glengormley  6-0 Oakgrove College 
St Brigid's College Derry  v Laurelhill    St Colm's (Twinbrook) 1-2 RBAI 
Christian Brothers GS (Omagh) 6-1 Colaiste Feirste    Fivemiletown  2-6 Rainey Endowed 
St Malachy's  2-2 Dromore High   Breda Academy  1-4 Rathmore 
             
             
First Round             
Larne High  4~3  Foyle College   St Colman's (Ballynahinch) 0~1 Glengormley
Nendrum College  2~2 RBAI (Win on pens)   Lisneal College 2~0 Wellington College
Lismore 5~0 Campbell College   Ballymena Academy  2~4 Corpus Christi
St Patricks (Ballymena)  0~10 Cambridge House   Fort Hill v Abbey Community College
St Malachy's College  1~0 Banbridge Academy   Methodist College  0~1 Breda Academy 
Lagan College v Carrick College (withdrawn)   Ashfield  2~0 St Pius X (Magherafelt)
Rathmore 5~0 St Patrick's (Lisburn)   St Colms (Draperstown) 0~2 Rainey Endowed
             
BYES            
Carrick Grammar   Christian Brothers GS (Omagh)   De La Salle (Belfast)   Dunclug
Fivemiletown   Lumen Christi College        
Omagh Academy    St Colms (Twinbrook)   St Patrick's (Belfast)   CBS (Glen Road)
Colaiste Feirste   Dromore High   Edmund Rice College   Laurel Hill
Oakgrove College   St Brigid's (Londondery)   St Malachy's (Castlewellan)   Strabane Academy 
SEEDED (16)            
Ballyclare Secondary   Craigavon Seniour High   Grosvenor   Model
Portadown College   St Josephs College (Belfast)   St Louis (Ballymena)   St Pats & St Brigids 
BYES into THIRD ROUND            
Bangor Academy   De La Salle (Downpatrick)   Holy Cross (Strabane)   O.L. & St Patricks 
             
St Columbs College   St Josephs (Londonderry)   St Marys CBGS   St Patricks GS (Downpatrick)

St Columb's beat rivals to win U16 cup

St Columb's College Derry overcame their rivals St Joseph's Derry in a thrilling game at the Ballymena Showgrounds on finals day to win the Malcolm Brodie cup. The Buncrana road school found themselves a goal down in the early stages of the showpiece when Emmett McGilloway found the back of the net for St Joseph's Boys School. However, St Columb's fought back in the second half through Jack LcLaughlin's close range volley before Conor O'Donnell scored a header from a corner. The college threatened to go further ahead but St Joseph's keeper, Oisin Burke saved from a penalty to keep the creggan men in the game.  In injury time a magnificent solo effort from Aaron McGurk who won the ball at the halfway line and carried it the whole way before slotting past the goalkeeper to secure a superb win for St Columb's and the completion of their second successive N.Ireland cup double following the minor teams win earlier in the morning. 

Inspiresport Senior Plate 2015/16


 

FIRST ROUND

 

RESULTS

1

Omagh Academy

1

v

0

Lumen Christi

2

Methodist College

 

v

w

St. Patrick's HS (Ballymena) withdrew

3

Oakgrove College

0

v

0

Dromore

 

 

 

 

 

Dromore win 7-6 on penalties

4

Parkhall withdrew

w

v

 

CBS (Glen Road)

5

Rathmore

 

v

w

Glengormley withdrew

6

Nendrum College

3

v

4

Rainey Endowed School

7

Corpus Christi withdrew

w

v

 

De La Salle (Belfast)

 

BYES (9)

 

 

 

 

 

Banbridge Academy

 

 

 

Carrick Grammar

 

Christian Brothers GS (Omagh)

 

 

 

Hazelwood

 

Kilkeel High School

 

 

 

St. Catherine's College (Armagh)

 

St. Colman's (Ballynahinch)

 

 

 

St. Colm's (Twinbrook)

 

Wellington College

 

 

 

 


 

SECOND ROUND

 

RESULTS

1

St. Colm's (Twinbrook)

1

v

0

Dromore

2

Banbridge Academy

 

v

w

Carrick Grammar withdrew

3

St. Catherine's College (Armagh)

0

v

2

Methodist College

4

Kilkeel High School

4

v

5

Rainey Endowed

5

De La Salle

 

v

E

Hazelwood eliminated

6

Omagh Academy

1

v

0

Wellington College

7

Christian Brothers GS (Omagh)

2

v

5

CBS (Glen Road)

8

Rathmore

10

v

1

St. Colman's (Ballynahinch)


 

QUARTER FINAL

 

RESULTS

1

CBS (Glen Road)

0

v

9

De La Salle

2

St. Colm's (Twinbrook)

0

v

1

Rainey Endowed

3

Omagh Academy

9

v

1

Methodist College

4

Banbridge Academy

1

v

3

Rathmore


 

SEMI FINALS

 

 

1

Rathmore

 

v

 

De La Salle

2

Omagh Academy

 

v

 

Rainey Endowed

Inspiresport Senior Cup 2015/16

 

FIRST ROUND

 

RESULTS

1

St. Catherine's College (Armagh)

1

v

10

St. Patrick's & St. Brigid's (Claudy)

2

Edmund Rice College

9

v

0

St. Patrick's HS (Ballymena)

3

Rainey Endowed School

3

v

4

Parkhall

4

De La Salle (Belfast)

 

v

E

Ballymena Academy Eliminated

5

Ballyclare Sec School

5

v

0

Corpus Christi

6

Rathmore

4

v

6

Craigavon Senior HS

7

St. Patrick's (Belfast)

4

v

0

Oakgrove College

8

Methodist College

 

 

 

BYE

9

Hazelwood

0

v

2

De La Salle (Downpatrick)

10

Lumen Christi

 

v

E

Colaiste Feirste Eliminated

11

St. Colman's (Ballynahinch)

0

v

1

St. Patrick's (Lisburn)

12

St Colm's (Draperstown)

6

v

2

Banbridge Academy

 

BYES (20)

 

 

 

 

 

Abbey Community College

 

 

 

Ashfield

 

Banbridge High

 

 

 

Cambridge House GS

 

Carrickfergus College

 

 

 

Carrick Grammar

 

CBS (Glen Road)

 

 

 

Christian Brothers GS (Omagh)

 

Dromore

 

 

 

Fort Hill

 

Glengormley

 

 

 

Kilkeel High School

 

Lagan College

 

 

 

Laurelhill

 

Lisneal

 

 

 

Nendrum College

 

Omagh Academy

 

 

 

RBAI

 

St. Colm's (Twinbrook)

 

 

 

Wellington College

 

SEEDED (16)

 

 

 

BYES into THIRD ROUND

 

Bangor Academy

 

 

 

Foyle College

 

Grosvenor

 

 

 

Holy Cross (Strabane)

 

Model

 

 

 

O.L. & St. Patrick's

 

Portadown College

 

 

 

St. Brigid's (Londonderry)

 

St. Columb’s College

 

 

 

St. Joseph's (Belfast)

 

St. Joseph's (Londonderry)

 

 

 

St. Louis (Ballymena)

 

St. Malachy’s College

 

 

 

St. Patrick's GS (Downpatrick)

 

St. Pius X (Magherafelt)

 

 

 

St. Mary’s CBGS

 

SECOND ROUND

 

RESULTS

1

CBS (Glen Road)

0

v

0

Craigavon Senior HS

 

 

 

 

 

Craigavon won on penalties

2

Banbridge High withdrew

w

v

 

Ballyclare Sec School

3

Wellington College

0

v

3

Laurelhill

4

Edmund Rice College

1

v

0

Glengormley

5

Cambridge House GS

10

v

1

Methodist College

6

St. Patrick's (Lisburn) withdrew

w

v

 

Carrickfergus College

7

Fort Hill

5

v

1

Omagh Academy

8

RBAI

1

v

0

St. Colm's (Twinbrook)

9

De La Salle (Downpatrick)

4

v

1

Kilkeel High School

10

Nendrum College

0

v

8

St. Patrick's (Belfast)

11

Carrick Grammar

2

v

7

Lagan College

12

Ashfield

2

v

1

De La Salle (Belfast)

13

Dromore

0

v

1

Abbey Community College

14

St Colm's (Draperstown)

1

v

0

Lumen Christi

15

St. Patrick's & St. Brigid's (Claudy)

2

v

2

Parkhall

 

SP&SB won 4-3 on penalties

 

 

 

 

16

Christian Brothers GS (Omagh)

2

v

5

Lisneal

 

THIRD ROUND

 

RESULTS

1

Model

4

v

3

Ashfield

2

Cambridge House GS

4

v

1

RBAI

3

Craigavon Senior HS

2

v

1

St. Pius X (Magherafelt)

4

St. Patrick's & St. Brigid's (Claudy)

6

v

3

Foyle College

5

Lagan College

5

v

1

St Colm's (Draperstown)

6

De La Salle (Downpatrick)

3

v

2

Bangor Academy

7

St. Malachy’s College

0

v

2

Lisneal

8

St. Patrick's GS (Downpatrick)

 

v

w

St. Brigid's (Londonderry) withdrew

9

St. Joseph's (Londonderry)

7

v

0

Grosvenor

10

St. Louis (Ballymena)

2

v

2

Portadown College

 

Portadown College

5

v

1

St. Louis (Ballymena)

11

St. Joseph's (Belfast)

1

v

3

St. Mary’s CBGS

12

St. Patrick's (Belfast)

2

v

1

O.L. & St. Patrick's

13

Abbey Community College

0

v

8

Edmund Rice College

14

Carrickfergus College

1

v

8

Holy Cross (Strabane)

15

Ballyclare Sec School

5

v

0

Laurelhill

16

Fort Hill

0

v

2

St. Columb’s College

 

FOURTH ROUND

 

RESULTS

1

Cambridge House GS

2

v

4

St. Mary’s CBGS

2

Holy Cross (Strabane)

3

v

1

St. Patrick's (Belfast)

3

Edmund Rice College

0

v

2

St. Joseph's (Londonderry)

4

Craigavon Senior HS

4

v

0

Model

5

Ballyclare Sec School

3

v

1

Lisneal

6

De La Salle (Downpatrick)

1

v

0

Portadown College

7

St. Columb’s College

5

v

1

St. Patrick's GS (Downpatrick)

8

Lagan College

0

v

1

St. Patrick's & St. Brigid's (Claudy)

 

QUARTER FINAL

 

RESULTS

1

St. Columb’s College

5

v

1

Ballyclare Sec School

2

St. Mary’s CBGS

0

v

1

Craigavon Senior HS

3

De La Salle (Downpatrick)

 

v

 

St. Joseph's (Londonderry)

4

Holy Cross (Strabane)

5

v

0

St. Patrick's & St. Brigid's (Claudy)

 

SEMI FINALS

 

 

1

Holy Cross (Strabane)

 

v

 

St. Columb’s College

2

De La Salle (Downpatrick) OR St. Joseph's (Londonderry)

 

v

 

Craigavon Senior HS

Thrilling Action in Senior Cup

Belfast Boys Model, the holders of the inspiresport Senior Cup, showed that they have no intention of relinquishing their grasp on the trophy but they had to battle all the way to overcome Ashfield 4-3 in a thrilling third round encounter.

St Columb's College has been the most successful school in the Senior Cup, lifting the coveted trophy three times in the past five years.  A trip to Lisburn to take on Fort Hill looked to be a daunting task but St Columb's came away with a hard fought 2-nil success.

Biggest winners in the third round were St Joseph's who put seven goals past Grosvenor without reply.  They were runners up 3 years ago and look to be a force to be reckoned with once again.

 

Results in the third round were

inspiresport U16 Senior Cup

 

 

THIRD ROUND

 

RESULTS

Model

4

v

3

Ashfield

Lagan College

5

v

1

St Colm's (Draperstown)

De La Salle (Downpatrick)

3

v

2

Bangor Academy

St. Malachy’s College

0

v

2

Lisneal

St. Joseph's (Londonderry)

7

v

0

Grosvenor

Fort Hill

0

v

2

St. Columb’s College

The remaining ties to be completed this week are

inspiresport U16 Senior Cup

 

 

THIRD ROUND

 

ON or BEFORE Friday 4 December 2015

Cambridge House

 

v

 

RBAI

Craigavon Senior HS

 

v

 

St. Pius X (Magherafelt)

St. Patrick's & St. Brigid's (Claudy)

 

v

 

Foyle College

St. Patrick's GS (Downpatrick)

 

v

 

St. Brigid's (Londonderry)

St. Louis (Ballymena)

 

v

 

Portadown College

St. Joseph's (Belfast)

 

v

 

St. Mary’s CBGS

St. Patrick's (Belfast)

 

v

 

O.L. & St. Patrick's

Abbey Community College

 

v

 

Edmund Rice College

Carrickfergus College

 

v

 

Holy Cross (Strabane)

Ballyclare Sec School

 

v

 

Laurelhill

 

 

 

Subscribe to this RSS feed

8°C

Northern Ireland

Partly Cloudy

Humidity: 71%

Wind: 8.05 km/h

  • 24 Mar 2016 9°C 3°C
  • 25 Mar 2016 12°C 9°C